Novost
Izvještaj o provedenom istraživanju “Diskriminacija žena s invaliditetom”
Tijekom 2024. godine provodili smo istraživanje diskriminacije žene s invaliditetom na području Hrvatske i Slovenije. Niže donosimo izvještaj o provedenom istraživanju.
Cilj ovog istraživanja bio je pružiti temelj za bolje razumijevanje postojećeg stanja s diskriminacijom na području Republike Hrvatske i Republike Slovenije, uključujući glavne uzroke i posljedice, te na temelju dobivenih podataka formulirati smjernice za smanjenje diskriminacije prema ženama s invaliditetom u ovim društvima. Prikupljeni podaci omogućili su donošenje preporuke koje mogu pridonijeti inkluzivnijem društvu, s naglaskom na mentalnu podršku, zakonodavne promjene i senzibilizaciju društva prema problematici s kojom se susreću žene s invaliditetom.U ovom istraživanju korištena je metoda anketnog upitnika kako bi se prikupili podaci o iskustvima diskriminacije žena s invaliditetom u Hrvatskoj i Sloveniji. Uzorak je prikupljen slučajnim odabirom putem društvenih mreža, uključujući Facebook grupe i mailing liste. Ovakav pristup omogućio je pristup raznolikom spektru sudionica i osigurao da istraživanje obuhvati široku populaciju žena s različitim vrstama invaliditeta i iz različitih društvenih sredina. Upitniku se odazvalo 126 žena s invaliditetom. Odgovori su prikupljani u periodu lipanj - rujan 2024. godine. Upitnik se sastojao od 24 pitanja zatvorenog i otvorenog tipa. Zatvorena pitanja omogućila su kvantitativnu analizu podataka o vrstama i učestalosti diskriminacije i sličnim temama, dok su otvorena pitanja omogućila sudionicama da podijele svoja osobna iskustva i dodatne komentare o situacijama s kojima se suočavaju.
Pitanja su bila usmjerena na područja kao što su obrazovanje, zapošljavanje, zdravstvena skrb i društvene interakcije, čime se omogućilo sveobuhvatno razumijevanje izazova i prepreka koje žene s invaliditetom doživljavaju u svakodnevnom životu.
Istraživanje provedeno u okviru projekta „ Jednakost bez diskriminacije za žene s invaliditetom” koji je sufinanciran sredstvima Europske unije. Nositelj projekta je Centar za razvoj vrijednosti. Partneri na projektu su Društvo študnetov invalidov Slovenije i Građanska inicijativa „Moj grad Sisak“. Projekt se provodi u okviru programa Catalysts of change programa koji financira Nizozemski helsinški odbor.

prirucnik-istrazivanje-–-kopija.pdf
Kontaktirajte nas